Biyografi

Deniz_0382 Ankara’da dünyaya gelen flütist Deniz Demirci’nin müzikle tanışması, henüz 4 yaşındayken evdeki curayı çalmaya çalışmasıyla olmuştur. İlk konserini 8 yaşında o zamanki çalgısı olan blok flüt ile okuldaki koro eşliğinde vermiştir. 2005’ten itibaren Ankara Hacettepe Devlet Konservatuar’ında Cumhurbaşkanı Senfoni Orkestrası Flüt grup şefi Aycan Sancar ile ana çalgısı olan flütü çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Ankara Devlet Opera ve Bale Orkestrası Flüt Sanatçısı Yaprak Oktay ve CSO Flüt Sanatçısı Altan Kalmukoğlu ile flüt çalışmalarını sürdürmüştür. Yine aynı dönemlerde keman çalgısına merak duymuş ve Ankara Devlet Opera ve Balesi eski Konzertmesiteri Şamil Agun’le keman çalışmaya başlamıştır.

2009 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında Yard. Doç. Dr. Erdoğan Okyay’la Müzikoloji alanı üzerinde yüksek lisans eğitimini “W.A.Mozart’ın Eserlerinde Mehter Müziği Etkisi” tez konusu ile 2011 yılında başarı ile tamamlamıştır. Demirci, yüksek lisans hocası Prof. Mustafa Yurdakul ile Şan çalışmaları yapmaktadır. Sanatçı, bu çalışmaların çalgısına olumlu etkisi olduğunu düşünmektedir. 2009 yılında başladığı İngiltere Royal College of Music okulunun flüt bölümünde de yüksek lisans çalışmalarını halen sürdürmektedir.

2010 yılında, Bilkent Senfoni Orkestrası flüt sanatçısı Zita Zempleni ve Cem Önertürk’le flüt, Bilkent Senfoni Orkestrası Konzermeister Yardımcı Keman sanatçısı İrina Nikotina ile de o yıllarda keman çalışmalarına devam etmiştir. Demirci, Şubat 2011’de Berlin’de Prof. Benoit Fromanger’ye ve Mart ayında da Hannover’de Prof. Andrea Lieberknecht’e odisyon vermiştir. Aynı dönem İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın solist flütçüsü Bülent Evcil’e de çalışma fırsatı bulmuştur. Ayrıca Berlin Filarmoni Orkestrası’nın birinci flütçüsü olan Emmanuel Pahud’un ustalık sınıflarını takip etmektedir. Demirci, Hanns Eisler Musikhochschule’nin flüt hocası ve Berlin Konzert Hause’un birinci flütçüsü olan Silvia Careddu’nun derslerine katılarak çalışmalarını Berlin’de sürdürmektedir.

Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın aylık olarak çıkardığı “Müzik Dosyası” isimli bültende düzenli olarak makaleleri, konser yorumları ve röportajları yayımlanmaktadır. 2011 yılında klasik müzik üzerine kurulan “Neo Filarmoni” dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini de bir dönem yürütüp yazıları burada da yayımlanmıştır.

Demirci 2012 yılında kazandığı Berlin’deki Humboldt Üniversitesi’ndeki Doktora eğitimine Prof. Dr. Melanie Wald- Fuhrmann ile “18. ve 19. Yüzyıl Avrupa Müziğine Alla-Turka müzik stilinin etkileri: Doğu müziğinden esinlenen müzik akımları ve bunun kültür tarihi bakımından yansımaları” konusu üzerindeki çalışmalarını Almanya’da sürdürmektedir. Ayrıca Ankara’da kurulmuş olan Camerata Lizy Orkestrası’nda solist flüt çalmakta ve piyano flüt eşliğinde verdiği resitallerle müzik kariyerine devam etmektedir. Sanatçı Berlin’de, Hannover’de ve Dortmund’da verdiği konserleri ile Almanya’da büyük ilgi toplamıştır.  2013 yılının Ocak ayında Simon Halsey’in şefliğindeki Berlin Filarmoni ile yapmış oldukları Georg Friedrich Händel Messias’ın orijinal konser kaydı “Mitsingkonzert 2013” adı ile bir CD de yer almaktadır. Demirci, İtalyan besteci Girolamo Deraco’nun solo flüt ve piyano eşlikli yazdığı eserleri piyanisti Gerd Rosinsky ile konserlerinde severek çalmaktadır. Sanatçı şuanda İtalyan grup Ukulollo’nun yeni çıkan “Devotion” albümündeki solo flütleri konserlerinde çalmaktadır.

Berlin’de 19 ve 20 Ekim’de piyanisti Gerd Rosinsky’le multi-kültürel bir repertuarla dinleyicisinin karşısına çıkacak olan Demirci, bu konserin repertuarının birleştirici özelliği üzerinde durmaktadır.

Demirci, 2013 Kasım ayında klasik müziğin başkentlerinden Moskova’ya, Moskow State Üniversite’sinin işbirliğinde The Great Hall’de J.B.d’Boismortier’in eserini flüt kentetinde çalmak için davet almıştır. Ayrıca flütist Deniz Demirci üniversitenin orkestrasında da 4 Kasım’daki konserde çalacaktır. Romantik dönemin değerli rus bestecisi Pyotr İlyiç Çaykovski’nin vatanına gideceği için sanatçı şu aralar çok yoğun bir çalışma temposu içerisindedir.

YouTube
YouTube
Instagram